Kiberbiztonság 2025-ben

Kiberbiztonság

Napjainkban internetezni már annyira természetes, mint levegőt venni. Telefonunk, laptopunk és más egyéb okoseszközeink mind csatlakoznak a világhálóhoz. De vajon mennyire vagyunk biztonságban? Mennyire védett a kiberbiztonság? A digitális világ fejlődésével ugyanis egyre több a csaló, hacker vagy éppen rosszindulatú program is felléphet velünk szemben. Ez a probléma ma már nem csak nagy cégek vagy bankok kiberbiztonságát érinthetik, hanem mindenkit, bárki lehet célpont.

Mik a legújabb veszélyek?

Zsarolóvírusok új hulláma

Régebben, ha egy vírus lezárta a számítógépedet, fizetned kellett, hogy visszakapd az adataidat. Ma már a támadók nemcsak zárolják, hanem el is lopják az adatokat, és azzal fenyegetnek, hogy nyilvánosságra hozzák őket. Ez különösen veszélyes lehet, ha személyes vagy céges információkról van szó.

Deepfake

A mesterséges intelligencia számos gyorsabb és könnyebb megoldást hozott az életünkbe, ami többnyire előnyös az emberek számára, azonban olyan új lehetőségeknek is teret adott, amikor már a saját szemünknek sem mindig hihetünk. Ma már bárkiről lehet olyan videót készíteni, ami teljesen valósághűnek tűni, mégsem ő szerepel benne. Ez a „deepfake” technológia rendkívül meggyőző, és egyre többet használják csalásokhoz, politikai manipulációkhoz.

Adathalászat „újratöltve”

Régen csak gyanús e-mailek érkeztek, ma már teljesen profi, hivatalosnak tűnő weboldalakat is meg tudnak hamisítani, hogy ellopják jelszavainkat vagy bankkártya-adatainkat. A kiberbiztonság esetében egy pillanatnyi figyelmetlenség is elég, ezért mindig érdemes nagyobb odafigyeléssel foglalkozni az üzenetekkel.

Mit tehetünk a biztonságunk érdekében?

Nem kell informatikai, kiberbiztonsági zseninek lenni ahhoz, hogy jobban védd magad:

  • Használj erős, egyedi jelszavakat mindenhol (és jelszókezelőt, ha sokat elfelejtenél).
  • Kapcsold be a kétlépcsős azonosítást – ez rengeteget számít. (Hasznos lehet például az Authenticator alkalmazás használata is.)
  • Frissítsd a szoftvereket rendszeresen, mert a régi verziók biztonsági réseket tartalmazhatnak.
  • Légy gyanakvó: ha valami túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, valószínűleg nem igaz.

Mindent összevetve, bár a digitális élet kényelmes, nem kockázatmentes. A technológia fejlődésével nekünk is érdemes lépést tartanunk, egy kis tudatossággal sok-sok kiberbiztonsággal kapcsolatos kellemetlenségtől megóvhatjuk magunkat és szeretteinket egyaránt.

Keresés

További bejegyzések

Az új útitárs: az utazás felemelő élménye

Egy-két évtizeddel ezelőtt még papírtérképpel jártuk a világot, próbáltuk megtalálni a nevezetességeket és hoteleket idegen városokban, valamint órákig kerestük a megfelelő buszmegállót. 2025-ben ez már inkább nosztalgia, mint a jelen, hiszen az okostelefonok, a különböző appok (Google Maps, Waze) és okoseszközök teljesen átalakították azt, hogyan utazunk, hogyan szervezzük meg az

Kiberbiztonság 2025-ben

Napjainkban internetezni már annyira természetes, mint levegőt venni. Telefonunk, laptopunk és más egyéb okoseszközeink mind csatlakoznak a világhálóhoz. De vajon mennyire vagyunk biztonságban? Mennyire védett a kiberbiztonság? A digitális világ fejlődésével ugyanis egyre több a csaló, hacker vagy éppen rosszindulatú program is felléphet velünk szemben. Ez a probléma ma már

Néha egy spontán utazás lesz a legjobb élmény

Tervezni jó dolog. Jó tudni, hogy hol alszunk, mikor indul a gép, hová megyünk másnap, de néha az igazi kalandok akkor történnek, amikor semmit nem tervezünk meg előre. A spontán utazás lényege, hogy elengedjük az irányítást, és megengedjük magunknak, hogy csak sodródjunk az árral – az élményekkel és a szabadság

Címke felhő