Sokaknak furcsa lehet, de már Magyarországon is egyre jobban hódít a Halloween, mint „ünnep”. Legyen szó díszekről, különböző termékekről, játékokról, könyvekről és egyebekről, lassan nincs olyan bolt, ahol ne szerezhetnénk be halloweeni dolgokat. Azonban sokan nem is tudják, hogy mi a Halloween eredete és külföldön milyen hagyományai vannak. Te tudod? Ha nem, akkor olvass nyugodtan tovább, felfedek pár nyílt „titkot”!
A Halloween a múltban
A ma már világszerte ismert ünnep, a Halloween, a múltban főként az angolszász országokban, különösen az Egyesült Államokban volt népszerű. Az október 31-én megtartott esemény számos különleges hagyománnyal rendelkezik, mint például a tökfaragás, beöltözés különböző jelmezekbe, vagy éppen a „csokit vagy csalunk” szokás. A legutóbbi esetben a kisgyerekek az utcát járva gyűjtik maguknak a cukorkákat és csokikat. Ez mind izgalmas, de a Halloween múltja még sok mást takar.
A Halloween gyökerei több ezer évre, a kelta kultúráig nyúlnak vissza. Az ősi kelták a Samhain nevű ünneppel ünnepelték az év végét október 31-én, amely egyszerre jelképezte a nyár végét és a tél kezdetét. Úgy hitték, hogy ezen az éjszakán elmosódik a határ az élők és a holtak birodalma között, és a szellemek visszatérhetnek régi világukra, a Földre. Ekkor az emberek tüzeket gyújtottak, és ijesztő maszkokat viseltek, hogy elriasszák a gonosz szellemeket, mely hagyomány a különböző jelmezekbe való beöltözésben tükröződik a mai korban.
A kereszténység elterjedésével az egyház a pogány ünnepeket saját ünnepeibe olvasztotta. Így lett a Samhainból All Hallows’ Eve, azaz a Mindenszentek előestéje. A ma ismert kifejezés, a Halloween ebből az angol elnevezésből származik. Fontos, hogy nem összetévesztendő november 1-jével, mert a keresztények aznap a Mindenszentek napját tartják, és a szentekre, valamint a mártírokra emlékeznek.
A Halloween ma
A modern Halloween sokkal inkább világi, mint vallási ünnep lett. Különösen az Egyesült Államokban, ahová az 1800-as években érkező ír és skót bevándorlók vitték magukkal a szokásaikat. Az egyik legismertebb hagyomány a tökfaragás lett. A faragott töklámpást „Jack O’Lantern”-nek nevezik, mely egy ír legendára utal, amely egy Jack nevű emberről szól. Lényege, hogy Jack az ördöggel való találkozása után arra kárhoztatott, hogy a túlvilág és a Föld között bolyongjon egy töklámpással a kezében.
A gyerekek számára az egyik legizgalmasabb Halloween-hagyomány a „csokit vagy csalunk” (angolul „trick or treat”), mely főként külföldön jellemző, Magyarországon nem. Az este folyamán a gyerekek jelmezbe öltözve járják a környéket, és édességeket gyűjtenek a házak lakóitól. Ez a szokás az ősi kelta hagyományokra vezethető vissza, amikor a szegények ételt és tüzelőt kaptak cserébe imákért és jókívánságokért.
A Halloween nem csak a gyerkőcök számára lehet jó élmény, a felnőttek körében i népszerű a tematikus partiknak köszönhetően, melyek során mindenki kreatív jelmezekbe öltözik. A horrorfilmek, a kísérteties díszítések és a rémtörténetek mind hozzájárulnak az ünnep különleges, borzongató hangulatához és hagyományához.
Régi és új
A Halloween tehát egyszerre hordozza magában a régi kelta szokások és a modern szórakozás elemeit, és bár ma már inkább játékos formában ünnepeljük, az eredeti célja az volt, hogy megvédjük magunkat a túlvilági erőktől.
Szerintem rendkívül érdekes hagyomány ez, nem szabad kihagyni a partizást, a tökfaragást és a díszítést sem. Szerezed be Te is időben a megfaragandó tököt és díszeket a boltokból!