Idén, 2024-ben július 27-én szombaton kerül megrendezésre az ország egyik legrégebbi bálja Balatonfüreden, mely hangulatában és tradícióiban feleleveníti a Reformkort, mely hazánk egyik leggazdagabb időszaka volt. Az Anna-bál egy nagyon szép hagyomány, melyet már sok-sok éve tartanak meg a Balaton partja mellett fekvő csodaszép városban. Tudj meg Te is többet a történetéről!
A balatonfüredi Anna-bál története
A balatonfüredi Anna-bál az egyik legismertebb elegáns, régies kort felidéző társadalmi esemény Magyarországon, melynek gyökerei immár 199 évre nyúlnak vissza a múltba. Azóta az ország egyik legjelentősebb hagyományává vált, számos neves személy részvételével. A nagyközönség a Hajókikötő előtti Vitorlás téren megtartandó utcabálon szórakozhat.
Az első bál Szentgyörgyi Horváth Fülöp János földbirtokos nevéhez fűződik, melyet lánya, Krisztina tiszteletére tartottak. A bál egy romantikus történethez is kapcsolódik, hiszen a feltételezések alapján Krisztina ezen az alkalmon ismerkedett meg későbbi kedvesével és férjével, Kiss Ernő huszár főhadnaggyal. Ez nem bizonyított tény, de a romantika szerelmeseinek ínyencség ez a történet. Az első bál sikerét követően a hagyomány folytatódott, és minden évben július végén megrendezésre kerül az Anna-bál, mely az évek során fokozatosan országos hírnevet szerzett. A 19. századi arisztrokraták legkedveltebb báljaként híresült el, emellett ezen az eseményen a múltban olyan nagy nevek vettek részt, mint például Blaha Lujza, Jókai Mór vagy Vörösmarty Mihály.
Hagyomány a hagyományban
Az Anna-bál egyik legjelentősebb hagyománya a bál szépe/bálkirálynő választás, amelyet az 1860-as évektől kezdve tartanak. A bál szépe a legszebbnek ítélt hölgy, aki egy aranyalmát kap ajándékba. Az alma egy szimbólum az antik görög mitológiában a szépséget és a kiválóságot jelképezi. Az idők folyamán számos változás következett be, de az esemény rangja és eleganciája mindvégig megmaradt.
Az esemény nemcsak a hagyományok ápolásáról szól, hanem Balatonfüred kulturális életének fontos része is. Az eseményt minden évben július utolsó szombatján rendezik meg, és a résztvevők elegáns ruhában, hagyományos táncokkal, pompás díszletek között ünnepelnek. A ma is egyedülálló atmoszférájával és történelmi jelentőségével minden alkalommal vonzza a látogatókat, és a magyar kulturális élet egyik ékkövének számít.
Idei programterv:
- 18.00 Első bálozók és vendégek gyülekezője a Vaszary Villa kertjében
- 19.30 Ünnepélyes bevonulás: A menet a Vaszary Villától, a Blaha Lujza utcán keresztül sétál az Anna Grand Hotelig
- 20.15 Báli nyitány: Kiss Ernő-díj átadása; A nyitótáncokat a Magyar Állami Operaház balettművészei adják elő; Közreműködik a Mendelssohn Kamarazenekar (művészeti vezető: Kováts Péter)
- 21.00 Ünnepi vacsora
- 22.35 Műsor
- 23.15 A báli közönség által kiválasztott 15 legszebb lány bemutatkozása
- 23.40 Gálaműsor
- 24.00 Bál szépe választás eredményhirdetése
Ha a bálra nem is jutunk el, Balatonfüredre mindenesetre érdemes ellátogatni, mert gyönyörű város, csodaszép Balaton parti sétánnyal!